BU DAİRELERİ SATIN ALMAYIN!           

15/12/2017 20:01

Uzun yıllar emek sarf ederek birikim yaptınız, artık bir ev sahibi olmak için hayalini kurduğunuz daireyi aramaya başladınız. Nasıl bir ev istediğinizden önce yapmanız gereken daha önemli bir araştırma gerekiyor.

Hayatınızın birikimini bir imza ile heba etmemek için öncelikle ev sahibi olmadan önce hangi özellikleri taşıyan bir almazsam; yıllarca emek emek biriktirdiğim paramı bir çırpıda ziyan etmemiş olurum diye düşünmeniz gerekiyor. “Almazsam” diye vurguluyorum çünkü bir çoğumuz olumsuz olumluyu düşünmeyi bile aklından geçirmez. Bu fikir sadece size bir ışık yakacak ve ev alırken hayalini kurduğunuz mutluluğu kabusa çevirmeyi engelleyecektir.

Öncelikle alacağınız evin teknik ve hukuki anlamda sizi üzmemesi için aşağıda yazan şartlardan biri var ise o evi SATIN ALMAYINIZ.

MADDE 1- SATILIK DAİRE HİSSELİ TAPUYA SAHİP İSE;

Hisseli tapu demek o gayrimenkulün sizinle birlikte başka bir veya birkaç sahibinin de olduğunun kanıtıdır. Alacağınız daire için hukuken “Benimdir” deme hakkınız hiçbir zaman olmayacaktır.  Bankalar hisseli tapulara kredi vermemektedir fakat banka menfaati gereği bu durumu göz ardı etti ve size kredi sağladı diyelim: bu demektir ki aynı şekilde diğer hisse sahibi de evi ipotek göstererek kredi kullanabilir ve borçlu duruma düşebilir. Böyle durumda kredi kullanan hissedar borcunu ödemez ise yapılan borcun ödemesi hissedar olarak size düşer ve evin banka tarafından icra yoluyla satışı gündeme gelebilir.             

MADDE 2- SATILIK DAİRE BAŞKA BİR DAİRENİN EKLENTİSİ İSE;

Satın alınacak daire, başka bir dairenin eklentisi ise eklenti durumunda olan daireyi kesinlikle almamanız gerekir. İlk olarak eklenti durumunda olduğu için zaten tapusu “tam” olarak size ait olmayacaktır. Madde 1’deki bütün olumsuzluklar madde 2 için de geçerli olacaktır.

 MADDE 3- SATILIK DAİRE FİZİKİ OLARAK PROJE İLE FARKLILIK TAŞIYOR İSE;

Bu demektir ki; satın alacağınız daire bulunduğu binanın ortak kullanım alanlarına açılmış odalara veya kullanılır bölüme sahiptir. Satın almak için görmeye gittiğiniz dairenin kullanımda olan odalarından bazıları, kömürlük, odunluk gibi ortak kullanım alanları olarak çıkabilir. Bu yüzden Satılık dairenin Belediyedeki onaylı projesiyle birebir aynı olmasına dikkat etmeniz gerekecektir.

MADDE 4- SATILIK DAİRE DUBLEX İSE VE KAT MÜLKİYETİ TAPUSUNDA DUBLEX YAZMIYOR İSE;

Satın alınacak daire Dublex ise Tapu Kaydında “Dublex Daire” yazmasına dikkat etmelisiniz. Aksi durumda görerek dublex daire satın aldığınızı zannederken aslında size vaad edilen dairenin tabanındaki m2 ye sahip bir gayrimenkulü satın alıyorsunuz ya da hukuken hiçbir zaman size ait olması mümkün olmayan Çatıdaki ortak kullanım alanına para ödüyorsunuz demektir.

MADDE 5- SATILIK DAİRENİN YAPI KULLANIM İZİN BELGESİ YOK İSE;

Satın alınacak dairenin “Yapı Kullanım İzin Belgesi” yok ise dairenin bulunduğu binada yolunda gitmeyen durum tespiti var demektir. Yapı Kullanım İzin Belgesi olmayan daireyi satın almak için kredi başvurusu yapılsa dahi Bankalar bu tip evlere kredi sağlamamaktadır.

Çünkü satılık dairenin bulunduğu bina yapılırken teknik şartlara uyulmamış ve usulüne uygun yapılmamıştır. Nakit parayla satın alınabilir olmasına rağmen satış işleminden sonraki süreçlerde resmî kurumlardan gelecek cezaları resmen üstlenmiş olduğunuz anlamı taşır.

MADDE 6- SATILIK DAİREYE AİT KAT MÜLKİYETİ TAPUSU YOK İSE;

Satın alınacak dairenin Kat Mülkiyeti Tapusu yok ise o daireyi almayı aklınızdan bile geçirmeyin; yukarıda yazan tüm maddeleri kendi kendinize uygulamış sayılırsınız ve kendi isteğinizle yılların birikimi olan paranızı bir imza ile heba etmiş olursunuz.

 

Birikimlerinizi heba etmemek için güvenilir ve konusunda uzman EMLAK DANIŞMANI ile çalışmanızı öneririz.  20. 07. 2017

 

 

Deniz Samet

Sorumlu Emlak Danışmanı

Liem Emlak Danışmanlığı

Marmaris / Muğla

http://www.liememlak.com

https://www.facebook.com/marmarisliememlak/